Czterech muszkieterów z… Indii

Indyjscy singliści przyćmili w ostatnim czasie swoje koleżanki z reprezentacji, w których cieniu często — do tej pory — pozostawali. Wielkiego wyczynu dokonał 24-letni Srikanth Kidambi (fot. 11. BWF), który właśnie zwyciężył w otwartych mistrzostwach Australii (Crown Group Australia Open, World Superseries).
To oznacza, że Hindus wygrał dwa turnieje World Superseries z rzędu, a w trzech z rzędu był w finale. Jeśli do tego dodać, że w dzisiejszym finale pokonał mistrza olimpijskiego z Rio Chen Longa (Chiny), to otrzymujemy kolejny sygnał o sile indyjskiego badmintona, zwłaszcza w grach pojedynczych.

A przecież na Kidambim nie kończy się wyliczanie indyjskich singlistów, lecz dopiero zaczyna. Niedaleko za jego plecami na liście światowej czytamy nazwiska Ajaya Jayarama (15. BWF) i Sai’a Praneetha (16. BWF). A czwarty muszkieter, także 24-letni, Haseen Sunilkumar Prannoy Kumar, niedawno ograł dzień po dniu Lee Chong Wei’a (Malezja) i wspomnianego Chen Longa, czyli obu finalistów z Rio (zob. Kto nauczył Hindusów, jak gromić faworytów?).

Priorytetem dla Chen Longa są sierpniowe indywidualne mistrzostwa świata, więc nie należy wyolbrzymiać jego porażki (obecnie bilans jego bezpośrednich pojedynków z Kidambim wynosi 5:1 na jego korzyść), ale sukcesy Hindusów tak czy siak robią wrażenie.

Japończycy wykorzystali w Sydney wszystkie finałowe szanse, czyli zgarnęli aż trzy tytuły mistrzowskie Australia Open. Nozomi Okuhara pokonała w finale wyżej notowaną koleżankę, Akane Yamaguchi (5. BWF). Misaki Matsutomo i Ayaka Takahashi wygrały w finale debla — i to łatwiej niż w meczu o złoto na igrzyskach w Rio — z duńską parą, Kamilla Rytter Juhl/ Christinna Pedersen.

Trzeci złoty krążek dla Japonii zdobyli debliści, Takeshi Kamura i Keigo Sonoda. nie podołali im Hendra Setiawan (Indonezja) i Tan Boon Heong (Malezja).

Jedyny złoty medal dla Chin zdobyła para mieszana Zheng Siwei/ Chen Qingchen.

Wyniki finałów (25.06.2017)
Gra pojedyncza mężczyzn
Srikanth KIDAMBI (Indie) — CHEN Long (Chiny) 22:20 21:16 (0:46).
Gra pojedyncza kobiet
Nozomi OKUHARA (Japonia) — Akane YAMAGUCHI (Japonia, 3) 21:12 21:23 21:17 (1:07).
Gra podwójna mężczyzn
Takeshi KAMURA/ Keigo SONODA (Japonia, 3) — Hendra SETIAWAN/ TAN Boon Heong (Malezja) 21:17 21:19 (0:37).
Gra podwójna kobiet
Misaki MATSUTOMO/ Ayaka TAKAHASHI (Japonia, 1) — Kamilla Rytter JUHL/ Christinna PEDERSEN (Dania, 2) 21:10 21:13 (0:42).
Gra mieszana
ZHENG Siwei/ CHEN Qingchen (Chiny, 1) – Praveen JORDAN/ Debby SUSANTO (Indonezja, 7) 18:21 21:14 21:17 (0:58).

Zob. też:
Japonki zatańczą na korcie w finale.
Górą Chen Long.
World Superseries na antypodach.

Otwarte mistrzostwa Australii w badmintonie. Crown Group Australia Open. 20-25 czerwca 2017, Sydney (Australia). Turniej z cyklu World Superseries. Pula nagród: 750 tys. dol. Zobacz wyniki w serwisie tournamentsoftware.