Axelsen TOTAL BWF Glasgow World Cup Champion!

Glasgow po 20 latach znowu szczęśliwe dla Duńczyka

axelsen mistrz swiataDuńczyk Viktor Axelsen, zdobywając w Szkocji mistrzostwo świata w grze pojedynczej, nawiązał w niezwykły sposób do sukcesu swojego rodaka Petera Rasmussena dwie dekady temu. Nie tylko okrągłą rocznicą, ale i miejscem, bo Rasmussen — po dramatycznym meczu — też wygrał w Glasgow (1997) i też z Chińczykiem.
W finale Axelsen i Lin Dan mieli silne wsparcie swoich kibiców, ale Duńczyk i tak czuł w sobie większą moc, którą materializował w odpowiednich momentach w silnych i celnych atakach. Chińczyk z czasem miał coraz więcej problemów z ich odpieraniem i gdy w drugim secie zaczął tracić dystans do Duńczyka, na twarzy dwukrotnego mistrza olimpijskiego pojawił się grymas zniecierpliwienia.
Sędzia prowadząca wykazywała wobec reprezentantki Indii daleko posuniętą tolerancję, ale w końcu nie wytrzymała i ona, karząc Sindhu pokazaniem żółtej kartki. Minimalne zwycięstwo Okuhary było jak najbardziej zasłużone, ale uznanie za znakomite widowisko należy się obu finalistkom — mimo prawie dwóch godzin chyba nikt się nie nudził.

Chińczycy zdobyli dwa tytuły mistrzowskie w grach podwójnych. Łatwiej przyszedł im w deblu mężczyzn. Liu Cheng i Zhang Nan mieli ułatwione zadanie wskutek zbyt licznych niewymuszonych błędów rywali, Mohammad Ahsana i Riana Agunga Saputro (Indonezja).

W deblu kobiet Chinki, Chen Qingchen i Jia Yifan, stoczyły wyrównany finał z Japonkami, Yuki Fukushimą i Sayaką Hirotą, ale w trzecim secie kontrolowały już sytuację od początku do końca.

Chen Qingchen miała szansę zgarnąć w ostatnim meczu dnia — grze mieszanej — drugi tytuł mistrzowski (tylko ona wystąpiła w dwóch finałach). W parze z Zheng Siwei’em była ku temu na dobrej drodze, ale drugi i trzeci set były popisem ich rywali, mistrzów olimpijskich z Rio, indonezyjskiej pary, Tontowi AhmadLiliyana Natsir (fot. 7.). Natsir, obecnie w wieku 31 lat, pracuje stale na status jednej z najlepszych badmintonistek w historii gier podwójnych. Oprócz złota olimpijskiego „Butet” (taki ma przydomek) ma w dorobku już cztery tytuły mistrzyni świata w grze mieszanej.

Wyniki finałów (27.08.2017)
Gra pojedyncza mężczyzn
Viktor AXELSEN (Dania, 3) — LIN Dan (Chiny, 7) 22:20 21:16 (0:54).
Gra pojedyncza kobiet
Nozomi OKUHARA (Japonia, 7) — PUSARLA Venkata Sindhu (Indie, 4) 21:19 20:22 22:20 (1:50).
Gra podwójna mężczyzn
LIU Cheng/ ZHANG Nan (Chiny, 8) — Mohammad AHSAN/ Rian Agung SAPUTRO (Indonezja) 21:10 21:17 (0:37).
Gra podwójna kobiet
CHEN Qingchen/ JIA Yifan (Chiny, 4) — Yuki FUKUSHIMA/ Sayaka HIROTA (Japonia, 9) 21:18 17:21 21:15 (1:23).
Gra mieszana
Tontowi AHMAD/ Liliyana NATSIR (Indonezja, 3) — ZHENG Siwei/ CHEN Qingchen (Chiny, 1) 15:21 21:16 21:15 (0:56).

źródło: BadmintonZone.pl